lekcja 10

1.06.20r.
TEMAT: HIGIENA I CHOROBY UKŁADU ROZRODCZEGO.


NACOBEZU:
1. PODASZ ZASADY HIGIENY UKŁADU ROZRODCZEGO.
2.WYMIENISZ I OPISZESZ NAJCZĘSTSZE CHOROBY NARZĄDÓW ROZRODCZYCH.
3. OMÓWISZ ZASADY PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU ROZORDCZEGO.
4.OMÓWISZ PODSTAWOWE ZASADY ANTYKONCEPCJI.

ZAPOZNAJCIE SIĘ Z NFORMACJAMI:

1. Dojrzałość a posiadanie potomstwa.
 Koniec okresu dojrzewania, który u dziewcząt przypada na 18 rok życia, a u chłopców na 21 rok życia, wiąże się z osiągnięciem tzw. dojrzałości biologicznej. Oznacza to, że zarówno dziewczęta, jak  i chłopcy, mogą już zostać rodzicami.  Jednak dopiero dojrzałość psychiczna, która pojawia się znacznie później, pozwala na podjęcie świadomej decyzji o posiadaniu potomstwa.  Prawdopodobieństwo, że pojawiające się dziecko będzie miało dobre warunki rozwoju, zależy w dużej mierze od tego, czy do jego poczęcia nie doszło przypadkowo.

2. Choroby układu rozrodczego. 
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu współżycia płciowego,  nie powinno być decyzją chwili.  Brak rozsądku w tej kwestii, może zakończyć się zarażeniem różnymi chorobami, które dość często doprowadzają do bezpłodności. 
Rzeżączka  (tryper) – choroba zakaźna wywołana przez bakterię – dwoinkę. Można się nią zarazić nie tylko  w czasie aktu seksualnego, ale także używając wspólnych ręczników,  gąbek, siadając na desce klozetowej czy na łóżku solarnym.  Po około 10 dniach od zakażenia, pojawiają się bóle narządów płciowych oraz gorączka. U kobiet pojawiają się upławy, świąd i zaczerwienienie. U mężczyzn pojawia się wyraźne swędzenie i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz ropna wydzielina z cewki moczowej.  Choroba może wywołać bezpłodność zarówno u mężczyzn,  jak i kobiet. Do zakażenia dziecka może dojść w czasie porodu.
 Kiła (syfilis) – choroba bakteryjna wywołana przez krętka bladego. Do zakażenia dochodzi przez stosunek seksualny, ale także przez pocałunek  z zakażoną osobą.  Pierwszym objawem jest bezbolesny, twardy guzek na narządach płciowych, który utrzymuje się 2-6 tygodni, po czym stopniowo zanika (3-4 tyg.) Potem pojawia się wysypka o różnym wyglądzie, jednak zabarwienie jest zawsze jasnoróżowe. Wysypka może zaniknąć, a choroba przechodzi w okres utajony.  Po około 2 latach lub później, krętki atakują układ nerwowy, serce i naczynia krwionośne, stawy. Kiła może być chorobą wrodzoną. Matka zakaża dziecko poprzez łożysko. Dzieci przychodzą na świat często  z różnymi deformacjami.
Rzęsistkowica – choroba zakaźna wywoływana przez protista zwierzęcego – rzęsistka pochwowego. Do zakażenia dochodzi wyłącznie podczas stosunku seksualnego. U kobiet wywołuje uporczywe żółte  i cuchnące upławy, a potem ból przy oddawaniu moczu.   Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo.  U mężczyzn często nie daje żadnych objawów, co nie znaczy, że mężczyzna nie jest nosicielem (pod napletkiem).  
Objawy u mężczyzn to najczęściej: częste parcie na pęcherz, ból przy oddawaniu moczu.
Toksoplazmoza – choroba zakaźna wywoływana przez protista zwierzęcego – toksoplazma  (Toxoplazma gondii). Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ zakażenie się tym pierwotniakiem może powodować wady wrodzone płodu lub poronienia. Toksoplazmozą można zarazić się  przede wszystkim  poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego lub jagnięcego.  Koty rzadko są przyczyną zakażeń!
Choroby wirusowe przenoszone drogą płciową 
AIDS – zespół nabytego niedoboru odporności. Wirus HIV, który wywołuje AIDS przenosi się drogą płciową lub przez kontakt z zakażoną krwią. Wirus atakuje limfocyty T, uniemożliwiając obronę organizmu przed wieloma infekcjami.  Może przedostać się do organizmu dziecka, ale tylko w czasie skomplikowanego porodu, w czasie którego  krew matki zetknie się z krwią dziecka.
 Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego. To wirus wywołujący raka szyjki macicy i raka prącia. Jest wielu nosicieli tego wirusa, bowiem nie daje on niemal żadnych objawów zakażenia.  Profilaktyka polega jedynie na ograniczeniu partnerów seksualnych oraz na stosowaniu szczepionek dla dziewcząt, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia płciowego
Wirus HBV – wirus zapalenia wątroby typu B i wirus HCV – wirus zapalenia wątroby typu C. Wywołuje stan zapalny wątroby, prowadząc do marskości  i niewydolności wątroby, a także do nowotworów.  Zwiększa ryzyko raka trzustki. Wirusem można zarazić się przez kontakt z zakażoną krwią, a także przez kontakt seksualny.  Kobieta ciężarna może zakazić dziecko w czasie porodu.
2. Zapobieganie chorobom. 
Choroby układy rozrodczego są najczęściej przenoszone drogą płciową.  Schorzenia te, ze względu na fałszywie pojęty wstyd, są często lekceważone. Chory zgłasza się do lekarza zbyt późno,  w zaawansowanej fazie choroby,  a wtedy jej wyleczenie jest trudne. Czasami nawet niemożliwe.  Najlepszą metodą unikania chorób układu rozrodczego jest dochowanie wierności partnerowi. 

Zapobieganie chorobom układu rozrodczego to także dbanie  o higienę:
• Staranne, codzienne mycie narządów płciowych.
• Noszenie czystej,  zmienianej codziennie,  bielizny.

Kobiety powinny być pod stałą opieką lekarza ginekologa tj. zgłaszać się na badania kontrolne  co najmniej raz w roku.  Do lekarza należy się też  zwrócić w razie obfitych, bolesnych miesiączek lub zbyt skąpych. Także wówczas, gdy cykle miesiączkowe są bardzo nieregularne.
3. Planowanie rodziny.
 Planowanie rodziny to świadome podjęcie decyzji o poczęciu dziecka. Kobieta i mężczyzna mogą wówczas bardziej świadomie dbać  o swoje zdrowie, a zwłaszcza  o zdrowie układu rozrodczego.  Kobieta może przyjmować odpowiednie witaminy, a zwłaszcza kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej  u dziecka. 

Metody antykoncepcji - ANALIZA STR 240 W PODRĘCZNIKU
 Naturalne – polegają na zaniechaniu współżycia w czasie tzw. dni płodnych, kiedy kobieta może zajść w ciążę.
Sztuczne – polegają na stosowaniu różnych barier: chemicznych, hormonalnych lub mechanicznych, które uniemożliwiają zapłodnienie.  Stosowanie większości metod sztucznych, wymaga konsultacji  z lekarzem ginekologiem  i upewnienia się, czy dana metoda jest dla kobiety bezpieczna.
NOTATKI DZISIAJ NIE ZAPISUJECIE - PROSZĘ O ANALIZĘ INFORMACJI W PODRECZNIKU - STR 236-237
PROSZE WYKONAĆ CWICZENIA  Z TEGO TEMATU.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz